"Translated with Google translate"
Viterbo, 29 November 2018. The Italian Championship for Regional Teams is at the starting line, starting Friday November 30th at the Viterbo International Circuit, free practice starts. On Saturday 1st December the official qualifying tests are scheduled, on Sunday 2 December the two finals that will determine the general classification of the regional teams of this 23rd edition reserved for the protagonists of the 2018 Regional Championships.
At the start the teams of Piedmont-Valle d'Aosta, Lombardy, Veneto, Emilia Romagna, Tuscany, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo-Molise, Campania, Puglia, Calabria, Sicily, in the categories 60 Mini, KZ2, KZ3 Junior, KZ3 Under, KZ3 Over.
These are the compositions of the teams:
Piedmont and Valle d'Aosta
Team Leader: Emanuela Massa
60 Mini: Olivieri Fabrizio, Cambrea Domenico
KZ3 Junior: Minguzzi Simone
KZ3 Under: Moscow Marco, Leone Davide
KZ3 Over: Andreis Marco, Advanced Roberto
KZ2: Morardo Fabrizio
Lombardy
Team Leader: Paola Acerbi
60 Mini: Ladina Andrea, Castellozzi Roberto
KZ3 Junior: Gaffuri Christian, Morandi Simone
KZ3 Under: Manzoni Enrico, Locatelli Michele
KZ3 Over: Guggiari Alessandro, Montrone Luca
KZ2: Colombo Mirko, Buran Alessandro
Veneto
Team Leader: Angela Chillon
60 Mini: D'Agostino Manuel, Russo Paolo
KZ3 Junior: Zin Nicolo ', Melotto Nicola
KZ3 Under: Caregnato Andrea, Cogato Nicola
KZ2: Simoni Mauro, Tormen Marco
Emilia Romagna
Team Leader: Giancarlo Goldoni
60 Mini: Pedrini Giacomo, Baldassarri Thomas
KZ3 Junior: Barboni Andrea, Donnini Matteo
KZ3 Under: Severino Eros, Brusori Marco
KZ3 Over: Giberti Maurizio, Migani Fabio
KZ2: Bertolini Nicola, Benni Tommaso
Tuscany
Team Leader: Giulio Pacinotti
60 Mini: Lorenzoni Kevin, Larini Davide
KZ3 Junior: Lepri Simone, Beghe 'Andrea
KZ3 Under: Telleschi Andrea, Ceccarelli Kevin
KZ3 Over: Bendoni Genny, Doretti Stefano
KZ2: Sani Flavio, Cetraro Alessandro
Marche
Team Leader: Massimo Golfetti
60 Mini: Paniccià Riccardo
KZ3 Junior: Pelosi Leonardo, Temperini Francesco
KZ3 Under: Citizens Irnerio, Cifola Francesca
KZ3 Over: Ruschioni Marco, Cardinaletti Marco
Umbria
Team Leader: Giulio Pacinotti
KZ3 Junior: Mariani Lorenzo, Nuccioni Filippo
KZ3 Under: Pettinacci Francesco
KZ2: Cavalese Andrea
Lazio
Team Leader: Roberto Sardelli
60 Mini: Primerano Gabriele, Sabatini Leonardo
KZ3 Junior: Petrucci Leonardo, Fronzilli Tiziano
KZ3 Under: Ragno Simone, Mastracci Davide
KZ3 Over: Sabatini Pietro, Lotrionte Pietro
KZ2: Attianese Luca, Stinchelli Fabio
Abruzzo, Molise
Team Leader: Massimo Golfetti
KZ3 Under: Costantini Sirio, Pietropaolo Fabrizio
KZ3 Over: Profico Roberto, Sebastiani Antonello
Campania
Team Leader: Luigi Russo
60 Mini: Vitiello Ciro, Fornaro Michele
KZ3 Junior: Festa Francesco, Guerriero Guglielmo
KZ3 Under: De Guglielmo Saverio, Madonna Vincenzo
KZ3 Over: De Cesare Giannandrea, Feola Pasquale
KZ2: Tellone Pasquale, Fusco Giuseppe
Puglia
Team Leader: Giuseppe De Carlo
60 Mini: Reale Fabio, Admirable Cristian
KZ3 Junior: Fasano Federico, Scianatico Fabrizio
KZ3 Under: Cecere Giovanni, Infantini Marco
KZ3 Over: Vito Sportella, Incalza Salvatore
KZ2: The Alberto Gala, Candela Michele
Calabria
Team Leader: Giuseppe De Carlo
60 Mini: Virelli Simone
KZ3 Junior: Giuseppe Cacia
KZ3 Under: Pagano Rosario, Chiarelli Alessandro
KZ3 Over: Pirrone Agostino
KZ2: Pugliese Pasquale
Sicily
Team Leader: Armando Battaglia
60 Mini: D'Angelo Stefano, Mistretta Aurora
KZ3 Junior: Nania Salvatore, Iacono Giuseppe
KZ3 Under: Giubaldo Giuseppe, Messina Alfio
KZ3 Over: Maragliano Marcello, D'Elia Enrico
KZ2: Mazzara Massimiliano, Dear Salvatore
This is the roll of honor of the Italian Championship for Regional Teams:
1988 - LAZIO
1989 - ROMAGNA
1990 - ABRUZZO
1991 - ABRUZZO
1992 - MARCHE
1993 - PUGLIA
1994 - VENETO
1995 - ABRUZZO
1996 - LAZIO
1997 not disputed
1998 not disputed
1999 - LAZIO
2000 - LOMBARDIA
2001 - VENETO
2002 - SICILY
2003 - LAZIO
2004 - LOMBARDIA
2005 - VENETO
2006 - ABRUZZO
2007 - MARCHE
2008 - MARCHE
2009 - ABRUZZO
2010 - ABRUZZO
2011 - TUSCANY
The program, Viterbo International Circuit:
Friday, November 30: free practice from 8:00 am to 4:42 pm.
Saturday 1st December: free practice from 8:00 am to 1:42 pm; free practice sessions from 2:00 pm to 3:00 pm; official qualifying tests from 3.05 pm to 4.00 pm.
Sunday 2nd December: warm up from 8:00 to 8:47; 9:00 am Presentation Teams; Race 1 9:50 am KZ3 Junior; 10:15 am KZ3 Under; 10:40 hours KZ3 Over; 11.05 am KZ2; 11:30 am 60 Mini; Race 2 12:50 KZ3 Junior; 1.15 pm KZ3 Under; at 13:40 KZ3 Over; 2.50 pm KZ2; 2.30 pm 60 Mini. 3.00 pm Awards.
All results at www.acisport.it/it/CIK/home.